Сънародници от всички страни- събудете се!

18 септември 2015 г.

Що е то Интелигентност?



"Интелигентност", скъпи ученици (и родители, учители, журналисти, поети, писатели, музиканти, певци, философи, общественици и т.н*.), не е просто дума в речниците, някакво си членоразделно звуково-буквено съчетание. Не е само съществително нарицателно име от женски род..

Интелигентността е потенциалната (вродена) способност на съзнателния индивид да прави изводи (умозаключения) върху определена зададена информация..

Интелигентността е умствена развитост, съзнателна нагласа към разчитане и разбиране на теоретичните въпроси при усвояване на Познанието, проявяване способност към разгадаване причинно-следствените връзки в Битието..

Интелигентността е и любознателност, културност, етичност..

Интелигентността е КОМПЛЕКС ОТ КАЧЕСТВА, съчетаващи се в уникална градивно-структурна комбинация в търсене на оптималното решение (или решения) на дадена (теоретична или практична) задача..

Интелигентността е умението да се решават различни по сложност и тип проблеми за определен отрязък от време, произвеждайки максимално благоприятен резултат..



Степента на интелигентност, скъпи ученици (и родители, учители, журналисти, поети, писатели, музиканти, певци, философи, общественици и т.н*.), НЕ ЗАВИСИ от количеството информация (знания + опит), натрупани с годините ви на тази земя.

Процесът по натрупване и складиране на информация в ума се нарича ИНТЕЛЕКТУАЛНОСТ. Интелектуалността е чисто и просто механичен процес на мозъка, а човекът с влечение към натрупване на информация се нарича ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ. Тези хора обикновено са себедоволни само от факта, че са една голяма енциклопедия, но обикновено не знаят какво да правят с натрупаната информация. Затова животът им много често е противоречив, тъжен и/или съсипан..

ЗАПОМНЕТЕ: Капацитетът (обемът) на паметта ви не е равнозначен на коефициентът на полезно действие на ума ви!

Представете си компютър, който складира информация в харддиска. Само това не го прави 
интел инсайд (Intel inside). Флашката също го може. Това е само една механична функция на интелигентността. Необходимо е и друга- възможността за работа с наличната информация, чието качество зависи от оперативната памет + бързината на процесора..

Схванахте ли идеята? Трябва не само механично да колекционирате информация, но и да ЗНАЕТЕ КАКВО ДА ПРАВИТЕ С НЕЯ.
Обаче това все още не е достатъчно. Трябва и да МОЖЕТЕ да направите, каквото сте решили да правите (включая планиране, подбор на подходящите инструменти и т.н.). Но дори и това не е достатъчно! 
Ще бъде достатъчно едва когато от ПОЛУЧЕНИЯ на практика РЕЗУЛТАТ се извадят съответните ИЗВОДИ и се сглобят съответните ЗАКЛЮЧЕНИЯ (има такива компютърни програми, които се наричат "себеобучаващи се, оптимизиращи се" и се нагаждат към навиците на онзи, който работи с тях).
Едва сега вече може да наречете "компютъра" (или себе си)
високо или ниско интелигентен..
Опс!  Избързах за човека..

При човека, разбира се, е малко по-сложно (сравнено с машината), защото при него се включват едни други (плод на творческата му съзнателност) аспекти- споменатите по-горе
любознателност, културност, етичност. Машината не е задължително да притежава подобни възможности (за щастие на потребителите и нещастие на конструкторите й). Достатъчно е само да са в наличност у човека, работещ с машината. Все пак машината не може да носи отговорност (за нещастие и на потребителите, и на конструкторите)..
Сега вече мога да нарека и човека интелигентен.. 
Впрочем пак не..
Едва когато неговото съществуване не е във вреда на себе си и останалите около него, а допринася за тяхното изграждане като личности... тогава вече..


.. Е, няма смисъл да продължавам. Мисля, че схванахте накъде бия..

_______________

* Политиците (да не се бъркат с държавници) са умишлено изключени от списъка, защото по правило сред тях изключително рядко се намират интелигентни същества. 
По тази причина вероятността да попадна на такива в тези среди математически клони към   -∞ .